پیش درآمد موزه

موزه کاخ رامسردرسومین روز بهار سال ۱۳۷۹ خورشیدی و به منظورحفظ و نوفراهم کردن  بازدید از  کاخ استراحتی رامسر و نیز آثار تاریخی و مطالعه و بررسی بر روی آثار و محوطه یاد شده و سابقه تاریخی و فرهنگی رامسر گشایش یافت.بنای کاخ به همراه ساختمانهای جانبی آن به دلیل جاذبه های ویژه ای که دارد مورخ ۱۹/۲/۱۳۷۸ با شماره ۳ ۲۳۲به ثبت آثار تاریخی رسیده است.
بنای این عمارت به سال ۱۳۱۶ خورشیدی با مساحتی حدود ۶۰۰ متر مربع ، مقارن با احیاء وگسترش راههای کناره جنوبی دریای مازندران وتوسعه وزیبا سازی شهر رامسر درمحوطه ای به وسعت شصت هزار متر مربع احداث گردید. نمای بیرونی این عمارت پوشیده از سنگهای مرمرینی است که دستان هنرمندان ایران زمین جلوه ای بی بدیل وماندگار در آن به یادگار گذاشته است . این بنا تنها گوشه ای از ذوق وتوانمندی هنرمندان حجار ایرانی رادر اعصار تاریخی به نمایش می گذارد.از شاخصهای معماری این کاخ می توان به گچ بریهای نفیس ومتنوع آن اشاره نمود که با توجه به تقارن سالنها ، گوناگونی طرح ورنگ آمیزی متفاوت آنها جلوه ای خاص وسیمایی دلنشین به این عمارت بخشیده است . ازاشکال هندسی به کار رفته در طراحی واجرای کفپوشهای چوبی و نیز منبت کاریهای انجام شده بر روی دربها و پنچره ها نمی توان گذشت.آثار موجود در این موزه عبارتند از:یافته های باستانشناسی ، فرشهای زیبا بافته شده توسط دستان توانای هنرمندان ایرانی ، تابلوهای نفیس از نقاشان بزرگ دنیا ، مجسمه های سنگی وبرنزی ،آثار بلوری و آثار منحصر بفرد هنرمندان بزرگ وبه نام جهان .

محوطه موزه کاخ رامسر یکی از باغ های گیاه شناسی ایران می باشد که گونه های گیاهی منحصر به فرد در ادوار مختلف در این باغ کاشته شده است که برخی از این گونه هابرای اولین بار در ایران کاشته شده است که به جرات می توان گفت در خاور میانه بی نظیر است.

از برجسته ترین گونه های گیاهی موجود در این باغ می توان به گیاه برهنه ساقه اشاره نمود که از ابتدایی ترین گونه های گیاهی موجود در دنیا و حدودا مربوط به ۴۰۰ میلیون سال پیش می باشد که  در محیط های غیر طبیعی مورد پرورش قرار گرفته و با عنوان دومین مکان در آسیا و اولین در خاور میانه در معرض بازدید  عموم قرار گرفته است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *